Facebook Twitter
    RTV Hollands Midden
    • Home
    • Over ons
      • Programmering
      • TV Gids
      • Verzorgingsgebied
      • Vacatures
    • Programma’s
      • Sterrenshow
      • Klompentoppers
      • Programma terugluisteren
    • Nieuws
      • Agenda
    • Sport
      • Programma voetbalclubs
      • Standen
      • LIVE SCORES
    • Luister online
    • Contact
      • Prikkers
      • Verzoekjes
      • Reclame
    Facebook Twitter
    RTV Hollands Midden
    Home»Nieuws»Broedseizoen gestart in de Nieuwkoopse Plassen
    Nieuws

    Broedseizoen gestart in de Nieuwkoopse Plassen

    15 maart 2023Bijgewerkt:8 maart 2023

    Nieuwkoop – Het is weer een drukte van jewelste, in en om de Nieuwkoopse Plassen. In de bomen, in het riet, op het gras en natuurlijk op het water zijn vogels druk bezig om elkaar te verleiden en nesten te bouwen. Het broedseizoen is begonnen. Voor boswachter John Pietersen van Natuurmonumenten is dit de mooiste tijd van het jaar. “Het is iedere keer een geluksmomentje als ik weer een eersteling zie; een vogel die terug is uit warme oorden of een plant die na de koude maanden weer begonnen is met bloeien. De natuur komt weer tot leven, dat is voor mij altijd weer een bijzonder moment!”

    Aalscholver (Phalacrocorax carbo), Aalscholvers (Phalacrocoracidae), Pelikaanachtigen (Pelecaniformes), Vogels (Aves), fauna, vogel – Naardermeer, Naarden, Gooi en Vechtstreek, Noord-Holland, Nederland, Europa, Naardermeer

    Datum

    Van oudsher wordt gezegd dat het broedseizoen van 15 maart tot 15 juni loopt. Maar Pietersen geeft aan dat dat niet zo secuur gepland kan worden. “In januari zitten de aalscholvers al op het nest en de ganzen zwemmen al tijden als paartjes door het plassengebied. Het is dus zeker niet zo dat alle vogels op de kalender kijken en wachten tot het 15 maart is.” En dat klopt, want nog vele soorten vogels die in het natuurgebied broeden, zijn nog lang niet in het land. “Komende weken verwachten we onder andere nog de zwaluwen, visdiefjes, zwarte sterns en purperreigers.“ De boswachter ziet ook dat vanwege klimaatverandering het voorjaar steeds eerder begint en warmer is. Weidevogels zoals de grutto beginnen vroeger in het jaar met nestelen in onze polders. “Dat betekent dat we ook eerder moeten zorgen dat zij de rust krijgen die ze nodig hebben.”

    Grutto (Limosa limosa), Grutto’s (Scolopacidae), Steltlopers, Steltloperachtigen (Charadriiformes), weidevogels, Vogels (Aves), fauna, weidevogel, steltloper, vogel –

    Recreëren in unieke en beschermde natuur

    In het Nieuwkoopse Plassengebied gaan natuur en recreatie goed samen. Het is een belangrijk natuurgebied en toch zijn er talloze manieren om te recreëren. Pietersen: “Zelf wandel ik het liefst door de Groene Jonker of langs het water bij onze werkschuur in Woerdense Verlaat. Ik zie veel wandelaars, kanoërs, fietsers en SUP-pers. Het maakt mij blij dat het samen gaat in dit gebied. Ieder geniet op zijn eigen manier, en dan bedoel ik de vogels én de mensen.” Dat er genoten kan worden van deze zeldzame planten en dieren, komt omdat vrijwilligers, rietsnijders, boeren en boswachters aan het behoud van deze natuur werken, en rust en ruimte creëren. Delen van het natuurgebied zijn afgesloten. “Dit is onder andere om de vogels die dan aan het broeden zijn niet te verstoren”, legt de boswachter van Natuurmonumenten uit. “Hoe langer de oudervogels op het nest zitten, hoe warmer de eieren blijven en hoe sterker de jongen zijn die er straks uitkruipen. Wanneer de oudervogels schrikken van een langsvarende boot, vliegen ze op en koelen de eieren af.” Dit is één van de redenen waarom in sommige delen van het natuurgebied geen honden toegestaan zijn of dat ze aan de lijn moeten.

    Kievit (Vanellus vanellus), Kieviten (Charadriidae), Steltlopers, Steltloperachtigen (Charadriiformes), weidevogels, Vogels (Aves), fauna, weidevogel, steltloper, vogel – Wormer- en Jisperveld, Zaanstreek en Waterland, Noord-Holland, Nederland, Europa

    Geniet van deze natuurpracht!

    Je kunt het voorjaar in de Nieuwkoopse Plassen op verschillende manieren beleven: vanuit de kano of electroboot, vanaf de fiets of wandelend. Of ga eens mee met een vaartocht met de grote elektroboot van Natuurmonumenten om de lente te ervaren. Kijk op de agenda van de Nieuwkoopse Plassen. Of huur een kano of fluisterboot bij één van de verhuurders rondom het plassengebied. www.natuurmonumenten.nl/nieuwkoopseplassen

    Deel: Facebook Twitter Email WhatsApp

    Gerelateerde berichten

    Win een serenade bij jou in de straat, door Dice Musica die 40 jaar bestaat!

    21 maart 2023

    Korenfestival in het Evertshuis groot succes

    20 maart 2023

    Stilstaan bij een jaar oorlog in Oekraïne

    20 maart 2023

    RTV Hollands Midden
    "Het Hollandse Hart van de Regio"

    Postbus 8
    2460 AA Ter Aar
    0172 604016
    info@rtvhollandsmidden.nl

    RTV Hollands Midden
    RTV Hollands Midden

    De Omroep van Nieuwkoop, Ter Aar, Langeraar, Papenveer, Korteraar, Nieuwveen, Zevenhoven, Vrouwenakker, Noordeinde, Noorden, Noordse Dorp, De Meij, en Woerdense Verlaat.

    Dé omroep van Nieuwkoop

    Post adres

    Postbus 8
    2460 AA Ter Aar
    0172 604016
    info@rtvhollandsmidden.nl

    Facebook Twitter
    • Privacy reglement
    • Privacy statement
    © 2023 RTV Hollands Midden. Designed by Webeyes.

    Vul hierboven je zoekterm in en klik op Enter. Druk Esc om te annuleren.