Nieuwveen – De zeer jonge en talentvolle aanvallende middenvelder Finn Janmaat, die op 15-jarige leeftijd al zijn debuut maakte in het eerste van Nicolaas Boys, nam na vorig seizoen de stap richting V.V. Katwijk. Daar speelt hij zijn wedstrijden in het team Onder-23, de kweekvijver van talent van deze grote amateurclub.
De aanvallende middenvelder in Katwijk 1 is nog altijd Robbert Susan, aanvoerder van de oranje-zwarten, ondertussen uitgegroeid tot clubicoon en gezegend met een enorme drive. Altijd heeft deze speler in elke wedstrijd weer de absolute wil om te winnen en neemt anderen daarin mee in het spel.
Janmaat is niet brutaal in het veld, maar buiten het veld wel. Zal hij ooit in de voetsporen van vader Piet treden, de topscorer aller tijden van Nicolaas Boys met 209 doelpunten in 339 wedstrijden? Gaat hij ook zoveel doelpunten maken? Wij denken van niet, omdat Piet een echte spits was en Finn toch wat verder van het doel af speelt Maar waar liggen dan zijn kwaliteiten en ook leerpunten?
Positie kiezen (aanspeelbaar opstellen t.o.v. de speler in balbezit) kan naar zijn kwaliteiten nog wel verbeteren. Janmaat is het gevaarlijkst als hij niet te vroeg de diepte zoekt. Tegen Van Nispen drie jaar terug duikt hij als een raket de diepte in, scoorde en bleef goed kijken wat de doelman ging doen. Meer breedtespel bij de club, dat zal dienen als voorbereiding op diepte spel en dan wordt Finn Janmaat beter gebruikt om uit te blinken. Uit het testen bij AZ blijkt Finn Janmaat, vanaf de zijkanten een beter inzicht (overzicht} te hebben. Wel frappant te noemen.
Aanspelen van de aanvallers die meedoen in de aanval, daar heeft Finn gevoel voor. Ruimte achter de spits bespelen doet hij graag, maar nóg meer initiatief nemen zou goed voor de club zijn. Spits meer laten inzakken, verdedigend denken en Finn in ruimte laten komen, dan zal men meer gaan scoren. Als Finn zijn technische bagage kan koppelen aan snelheid zal hij nog moeilijker af te stoppen zijn voor de verdedigers. Als je met een pure aanvallende middenvelder speelt zullen zijn beslissingen vaak cruciaal zijn voor het aanvallende spel van het team.
Hij kan een steekbal geven naar de spits of het spel naar de zijkanten verleggen. Hij kan ook doorlopen naar de zestien en eventueel proberen af te werken. Afwerken vanaf de zijkanten is een verbeterpuntje, schiet te weinig van afstand terwijl hij wel een goed schot heeft. Met de flair en de branie van vader zou hij meer schieten.
Balaanname is een belangrijke aanvallende eigenschap die elke spelmaker moet hebben als hij meer wil doen dan gewoon de aanvallen te dirigeren en als hij meer goals wil maken dan een gewone middenvelder. Zijn balaanname is voldoende. Creativiteit, passen en techniek zijn cruciaal voor een spelmaker die de aanvallen wil opbouwen en gevaarlijke steekballen geeft hij graag. Hierna beweegt Janmaat goed door om aanspeelbaar en doelgevaarlijk te zijn.
Bij positiespel voor driehoeken zorgen, bal vragen en juist ingedraaid staan bij balontvangst en de crosspass durven te geven. Janmaat moet leren meer oog hebben om de bal vast te houden wanneer er te weinig beweging is in de voorste linie.
Positionering voor afvallende bal kan beter (meer gevoel hiervoor; waar staan) nog meer centraal naar binnen snijden met individuele actie en afspreken dat spits jouw positie in gaat nemen. Steeds mee terug sluiten achter de bal en tussen rechtshalf en linkshalf is op deze jonge leeftijd nog best nog wel moeilijk.
Vader Piet was fysiek erg sterk. Zoon Finn is veel minder fysiek sterk, maar wordt wel geleidelijk sterker in de duels. Dat heeft uiteraard ook met de leeftijd te maken, maar ook hoe het lichaam te gebruiken (tussen bal en verdediger) Vast staat wel dat deze jongeling ontegenzeggelijk veel kwaliteiten in huis heeft. Al zal hij geduldig moeten blijven en zijn om minuten te gaan maken in “het grote V.V. Katwijk.”